اندروید 10 به صورت عمومی برای دستگاه‌های پیکسل 3 و Essential Phone PH-1 منتشر شد تا گوگل با این نسخه قابلیت‌های جدیدی را در دسترس کاربران قرار دهد. در اندروید 10 بیشترین تمرکز روی قابلیت‌های امنیتی گذاشته شده اما در کنار آن بهبودهای دیگری هم اعمال شده که برخی از آن‌ها ممکن است از دید کاربر پنهان مانده و برخی دیگر کاملا مشهود باشند. در ادامه نگاهی به قابلیت های جدید اندروید 10 یا تغییرات مهم آن خواهیم داشت.

احتمالا اولین تغییری که پس از اجرای اندروید 10 خودنمایی می‌کند حذف دکمه back از این سیستم عامل است. در ادامه رویکرد مبتنی بر ژست‌های حرکتی در اندروید پای که همچنان جایی برای دکمه بک در آن در نظر گرفته شده بود، حالا اندروید 10 به متد کاملا مبتنی بر ژست‌های حرکتی روی آورده تا دیگر در این نسخه شاهد حضور این دکمه نمادین نباشیم.

در اندروید 10 با سوایپ به سمت بالا می‌توانید به صفحه خانه برگردید و با سوایپ به سمت بالا و نگه داشتن انگشت روی صفحه صفحه مالتی تسکینگ برایتان ظاهر می‌شود. برای بازگشت به صفحه قبلی هم کافیست از چپ یا راست نمایشگر سوایپ کنید.

این تغییر بسیار بزرگ به نظر می‌رسد و به همین خاطر برای کاربرانی که مایل به استفاده از این ژست‌های حرکتی نیستند هم امکانی در نظر گرفته شده است. یعنی علاوه بر حضور ژست‌های حرکتی جدید می‌توان همچنان آرایه سه دکمه‌ای اندرویدهای قبلی (یا آرایه سه دکمه‌ای که برای اولین بار در پیکسل 3 معرفی شد) را فعال کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا این دکمه‌ها در اندروید 10 دستگاه‌هایی مثل پیکسل 4 هم وجود خواهد داشت یا خیر اما به هر حال فعلا می‌دانیم که گوشی‌هایی مثل پیکسل 3 و پیکسل 3a که از ورژن قدیمی‌تر به اندروید 10 آپدیت شده‌اند چنین امکانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

بعد از سال‌ها انتظار بالاخره مد تاریک سراسری (سیستمی) در اندروید 10 گنجانده شده که می‌توان آن را از بخش تنظمیات سریع فعال و غیر فعال کرد. خبر خوب دیگر اینکه گوگل API جدیدی توسعه داده تا توسعه‌دهندگان با استفاده از آن بتوانند اپ‌هایشان را با مد تاریک سیستمی اندروید 10 سازگار کنند. چنین قابلیتی به این معنی است که با فعال شدن حالت تاریک سیستمی، اپ‌های ثالث هم وارد مد تاریک می‌شوند.

البته احتمالا مدت زمانی طول می‌کشد تا تمام اپ‌های پر کاربرد این API را مورد استفاده دهند اما به هر حال همین که می‌دانیم فعلا تمام اپ‌های گوگل و رابط کاربری اصلی دستگاه یک تم تاریک سراسری خواهند داشت می‌تواند خبر بسیار خوبی باشد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ychat Scott خرید گن ساعت شنی در شیراز | 09172500031 کشتی تفریحی قوی سفید یا تو یا مــــــــــــــرگ فروشگاه اینترنتی بیوکالا وبلاگ رسمی دکتر علی شیخ اعظمی امام علی lead to anywhere ماشین های اداری و تجهیزات فروشگاهی هیدیکا